Skrzynki gazowe

Pokaż:
40 80 120 (z 7 produktów)

Skrzynki gazowe jako konieczny element

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapisanymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku i ustalonymi przez Polską Spółkę Gazownictwa, instalacja gazowa każdego budynku zasilanego z sieci musi mieć kurek główny zamontowany na przyłączu, który umożliwia odcięcie dopływu gazu. Kurek ten powinien znajdować się na zewnątrz nieruchomości, odpowiednio zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych, wszelkimi uszkodzeniami oraz dostępem niepowołanych osób. Do ochrony kurka stosuje się specjalne skrzynki gazowe.

 

Gdzie powinna się znajdować skrzynka gazowa?

 

W przypadku budynku wielorodzinnego konieczne jest zamontowanie skrzynki gazowej z kurkiem przy ścianie/we wnęce ściennej lub na ogrodzeniu posesji w odległości nie większej niż 10 metrów od zasilanego budynku.

 

Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną, dopuszcza się instalowanie skrzynki gazowej z kurkiem głównym w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w linii ogrodzenia od ulicy lub ciągu pieszego, z dostępem od strony zewnętrznej posesji – tak, aby pracownicy gazowni mieli do instalacji łatwy dostęp, jeśli będą chcieli dokonać odczytu licznika lub zamknąć dopływ gazu.

 

Rozporządzenie ministra infrastruktury dopuszcza w skrzynce gazowej, poza kurkiem głównym także montaż gazomierza i reduktora gazu. Wysokość montażu takiej skrzynki nie ma znaczenia, jednak warto, aby znajdowała się ona na wysokości, która umożliwia do niej swobodny dostęp.

 

Jaka powinna być skrzynka gazowa?

 

Skrzynka gazowa powinna być przewiewna, niepalna i jednocześnie chronić przed czynnikami atmosferycznymi, a także dostępem osób trzecich. Dlatego ważne jest, aby została wykonana z trwałych i nierdzewnych materiałów oraz była uniwersalny kluczyk, który pozwoli odpowiednim służbom na otwarcie skrzynki gazowej.

 

Wzór I kolor skrzynki gazowej nie został ustawowo określony. Jedyny ważny wymóg to odpowiednie oznaczenie jej napisem “G” albo GAZ” – tak, aby było wiadomo, co znajduje się w środku.

 

Skrzynki gazowe w ofercie naszego sklepu

 

W ofercie sklepu Zato.pl znaleźć można doskonałej jakości, bezpieczne skrzynki gazowe w odpowiednim rozmiarze. Wykonane z materiałów nierdzewnych i niepalnych, zamykane na kluczyk, możliwe do montażu w/na ścianie, posłużą właścicielom na lata.