Czy wentylator sufitowy obniża temperaturę powietrza?

Decydując się na zakup wentylatora sufitowego, powinieneś jak najwięcej dowiedzieć się na temat samego urządzenia, a także sposobu jego pracy i efektów działania. Wiele osób błędnie zakłada, że wiatrak ma podobną skuteczność co klimatyzacja. W jego zakupie pokłada nadzieję, że latem przyczyni się do obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Kiedy tak się nie dzieje, są bardzo tym faktem rozczarowani i mogą rozpowszechniać złe opinie na temat samych urządzeń. Tymczasem wiatraki sufitowe nie mogą chłodzić pomieszczeń, bo nie do tego celu zostały stworzone.

wentylatory sufitowe czy chłodzą
 

Jak działają wentylatory sufitowe?

Co się dzieje z powietrzem w czasie pracy wentylatora sufitowego? Zostaje ono wprawione w ruch i zaczyna ruchem wirowym odbijać się od ścian pomieszczenia. Kiedy się w nim znajdujemy, stajemy mu na drodze i jesteśmy przez nie omiatani. Odczuwamy wówczas przyjemny chłód. Kiedy jednak spojrzymy na termometr, zauważymy, że temperatura w pomieszczeniu jest taka sama jak wcześniej. Jak to możliwe?

Dzieje się tak dlatego, że pęd powietrza daje poczucie niższej temperatury, niż jest w rzeczywistości. Pęd powietrza wyciąga wilgoć z naszego ciała, dając uczucie chwilowej ulgi. Znika ono natychmiast wtedy, kiedy opuścimy pomieszczenie, w którym wiatrak pracuje. Także jego wyłącznie sprawia, że w krótkim czasie na nowo będziemy odczuwać upał. Z tego też powodu, aby mieć zapewniony wysoki komfort termiczny w gorące dni, wentylator powinien pracować non-stop.

wiatrak sufitowy
 

Ile prądu zużywa wentylator sufitowy?

Nominalna moc wiatraków sufitowych w większości przypadków nie jest większa niż 100 W (przy pracy na najwyższym biegu oraz bez włączonego oświetlenia). Uśredniając, można przyjąć, że godzina pracy urządzenia w trybie wentylatora na średnim biegu, to ok. 50 W na godzinę. Gdyby przyjąć, że w ciągu dnia wentylator pracowałby około 8 godzin, to kosztowałoby to około 0,40 - 0,45 złotego dziennie. Jak łatwo zauważyć, kwota ta nie robi większego wrażenia i spokojnie można ją ująć w domowym budżecie na prąd. Oczywiście cena prądu rosłaby wprost proporcjonalnie do czasu pracy urządzenia i włączonego w nim wyższego biegu. Jednak nawet mimo to, maksymalna dzienna cena zużycia przez wiatrak prądu, nie powinna być większa niż 1 złoty.
 

Jak praca wentylatora wpływa na komfort życia?

Czy wiatrak sufitowy jest rozwiązaniem, które usatysfakcjonuje każdą osobę? Z pewnością nie. Istnieją dwie grupy ludzi, którzy nie powinni decydować się na ten rodzaj urządzenia.

Wrażliwość na przeciąg

Pierwsza z nich to osoby, które są bardzo wrażliwe na przeciągi i jakiekolwiek ruchy powietrza. Mogą one odczuwać dyskomfort spowodowany tym, że przebywają w miejscu, w którym ciągle “wieje wiatr”. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się klimatyzacja ze strumieniem powietrza skierowanym pod sufit.

Wrażliwość na szum

Praca wiatraka sufitowego zawsze wiąże się z pewnym szumem. Zależnie od urządzenia, jego mocy oraz wielkości i kształtu łopatek może on być większy lub mniejszy, zwykle jednak nie przekraczają 60 db, co można porównać z hałasem ulicy. Wybierając wentylator do biura lub sypialni, warto postawić na jak najcichsze modele, czyli takie, których hałas nie jest większy niż 40 db.

Zobacz wentylatory sufitowe sklepKrzysztof, 2023-07-05
Powrót do strony głównej Blogu