Czy skrzynka gazowa zawsze musi być żółta?

Do Twojego budynku jest lub będzie doprowadzony gaz ziemny? Jeżeli tak, to integralną częścią całej instalacji oraz przyłącza jest gazomierz wraz z głównym zaworem odcinającym dopływ gazu do instalacji wewnętrznej. Zgodnie z obowiązującymi od kilku lat przepisami, oba urządzenia powinny być zainstalowane na zewnątrz budynku, w specjalnych skrzynkach, w sposób zapewniający dostęp odpowiednim służbom i umożliwiający odcięcie gazu nawet pod nieobecność właścicieli. W spełnieniu tych wymogów pomagają nam skrzynki gazowe. Widząc je nieraz, być może zastanawialiście się, czy zawsze muszą być w kolorze żółtym?
 

skrzynka gazowa szara w murze


Jak wykonane są skrzynki gazowe?

Najczęściej spotykamy dwa rodzaje skrzynek gazowych. Te, które dostarcza odbiorcom gazownia, zwykle są wykonane z tworzywa i mają ujednolicony kształt oraz kolor żółty. Kolor ten jest naturalną wypadkową przyjętego sposobu oznaczeń instalacji gazowych oraz związanych z nim skojarzeń. Gdybyśmy jednak chcieli zamontować innego rodzaju skrzynkę na gaz, nie ma przeszkód by była w innym kolorze niż żółty. W przepisach prawa nie istnieje żadne rozporządzenie, odgórnie określające kolor takiej skrzynki. Znajdziemy natomiast ogólnikowe wytyczne dotyczące tego, jak skrzynka gazowa powinna być wykonana. Musi ona dysponować zamykanymi drzwiczkami oraz otworami wentylacyjnymi. Jej rozmiar powinien umożliwiać zabudowanie wewnątrz niej gazomierza, zaworów i ewentualnie reduktora.


Jaka skrzynka gazowa najlepsza do domu?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej skrzynki gazowej lub wymianą starej, polecamy skrzynki na gaz dostępne w naszej ofercie. Są to wysokiej jakości produkty polskiej produkcji, do których wykonania, użyto wysokiej jakości blachy stalowe. Zostały one fabrycznie zabezpieczone przed korozją (ocynk), a następnie pomalowane proszkowo na jeden z trzech kolorów: biały, żółty i antracyt. Ponadto skrzynka dostępna jest w naturalnym kolorze stali, doskonale komponując się z nowoczesną architekturą domów mieszkalnych i biurowców.
 

skrzynki gazowe antracyt


Co odróżnia stalowe skrzynki gazowe od plastikowych?

  • Duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,

  • Wysoka estetyka i precyzyjne spasowanie wszystkich elementów,

  • Trwała powłoka lakiernicza,

  • Kompaktowy rozmiar, zgodny z wymogami technicznymi gazowni,

  • Fabryczne otwory wentylacyjne,

  • Zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwiczek,

  • Wymagane prawem oznaczenia na drzwiach — napis GAZ.+
     
Nasze skrzynki można zabudować na zewnętrznej ścianie budynku lub w linii ogrodzenia. W każdym przypadku zapewniają one łatwy dostęp do urządzeń pomiarowych, reduktora oraz zaworów odcinających. Do otwarcia zamka w skrzynce gazowej potrzebny jest kluczyk dołączony do zestawu. W razie jego zagubienia nie ma problemu z dokupieniem nowego, z trójkątnym lub kwadratowym otworem na trzpień zamka. Stalowa skrzynka gazowa nie odkształca się pod wpływem działania wysokiej temperatury i nie odbarwia na skutek promieniowania UV.

Zobacz nasze skrzynki gazoweWłaściciel, 2023-07-05
Powrót do strony głównej Blogu