Czy można naprawić przebity basen ogrodowy?

Rozkładając na lato basen rozporowy lub stelażowy, niewiele osób myśli o tym, że dojdzie do jego uszkodzenia. Niestety przedziurawienia lub przecięcia niecki zdarzają się dosyć często. Powodem może nieostrożna zabawa, uszkodzenie mechaniczne, a nawet ruch kociej łapy z wysuniętym pazurem. Czy przebicie basenu dyskwalifikuje go z dalszego użytkowania? Oczywiście, że nie! W większości przypadków mamy szansę jego naprawy, choć będzie to wymagało nieco pracy. Oto jak się do tego zabrać.
 

basen ogrodowy sklep internetowy

Jak naprawić przebity basen ogrodowy

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów zestawów naprawczych dla basenów ogrodowych, w tym najpopularniejszych w Polsce basenów marki Bestway. W skład takiego zestawu naprawczego wchodzą łatki różnej wielkości, środek do oczyszczenia powierzchni niecki przed klejeniem, a także klej i ewentualne narzędzia. Wybór techniki naprawy w dużej mierze zależy od rodzaju uszkodzenia. Poniżej krok po kroku przedstawiamy, jak zabrać się do takiej pracy.

1. Wypompowuj wodę z basenu

Zestawy naprawcze przeznaczone są do klejenia na sucho, co oznacza, że z basenu należy wypompować wodę do poziomu takiego, w którym krawędź łatki nie będzie jej dotykać. Można do tego celu wykorzystać pompkę lub dolny otwór spustowy. Jeśli woda jest czysta, można ją przepompować do większego zbiornika, ponownie wlewając do basenu po dokonanej naprawie.

2. Przygotowanie powierzchni

Miejsce uszkodzenia należy osuszyć z wody i odtłuścić. Jeśli jest to małe uszkodzenie, nieprzekraczające 2-3 cm, łatkę można naklejać tylko do wewnątrz basenu. W przypadku większych uszkodzeń zaleca się umieszczenie łatki zarówno od środka, jak i od zewnątrz niecki basenu. Tak wykonane wzmocnienie bez trudu wytrzyma napór wody.

3. Pamiętaj o docisku

Naprawione w ten sposób miejsce będzie poddawane naporowi wody. Aby łatka wytrzymała siłę naporu, bardzo ważne jest dociskanie łatki do ściany basenu przez kilkanaście minut od nałożenia jej. Dzięki temu klej uzyska pełną wytrzymałość i będzie przygotowany na napór wody.

Po jakim czasie można napełnić basen wodą?

Zależnie od zaleceń producenta, przyjmuje się, że basen można napełniać wodą po około 3 godzinach od wykonania naprawy. W tym czasie klej powinien skończyć wiązać. Wodę wlewamy do basenu powoli, obserwując czy naprawione miejsce nie przecieka lub, czy łatka nie odkleja się. Jeśli widzimy coś niepokojącego, należy zakręcić dopływ wody, wypompować do poziomu poniżej łatki i wykonać naprawę raz jeszcze. Powodem niewystarczającej siły klejenia może być niedokładne odtłuszczenie basenu, pozostawienie na ściance wilgoci lub użycie zbyt małej łatki.

W jaki sposób naprawić przebite dno basenu?

Technologia naprawy przebitego lub przeciętego dna basenu jest taka sama jak w przypadku ścian. Różnica polega na tym, że w takich przypadkach należy całkowicie opróżnić basen z wody, aby móc osuszyć dno i zyskać dostęp do niego od góry i dołu. Jest to najgorsze z możliwych uszkodzeń basenu, do którego dochodzi zwykle z dwóch powodów:

  • niedokładnego przygotowania podłoża i pozostawienia na nim np. kamyczków;

  • zabierania do basenu metalowych i szklanych przedmiotów, takich jak sztućce, klucze czy butelki lub szklanki.

Unikając wyżej wymienionych rzeczy, zdecydowanie zmniejszasz ryzyko przecięcia dna basenu.Krzysztof, 2023-06-06
Powrót do strony głównej Blogu